Сучасні практики для вирішення проблеми зміцнення зсувних укосів успішно застосовують ряд технологій, пов’язаних як із зміною властивостей ґрунтів, так і зі створенням підпірних стін різних модифікацій. Найбільш поширені сьогодні: буро-ін’єкційні залізобетонні пальові стіни, шпунтові стіни, габіони та армогрунтові споруди. У разі постійного браку капітальних ресурсів під час будівництва підпірних стін вирішальну роль грає можливість зниження сумарних витрат за будівництво.
Рішучий крок у напрямку зменшення витрат – модернізація технології кріплення шпунтового укосів і берегів – зробило сучасне виробниче підприємство «Профекстру».
Об’єднавши дві поширені технології в одну – пальові та шпунтові стіни – фахівці досягли надзвичайних результатів у технологічному та економічному аспектах будівництва. Унікальний профіль полімерного шпунта, запатентований виробником, передбачає одночасну роботу шпунтів зі сваями. Йдеться про полімерні шпунтові стіни, комбіновані з металевими та дерев’яними палями. Суть технології полягає у зануренні в ґрунт шпунтів та паль вібраційним методом з можливим обладнанням якорів у материнській породі за стіною. Для оптимізації витрат пропонується два типи профілю – “Омега” та “Сігма”. Так, профіль шпунтів “Омега” призначений для зміцнення підпірних стін зі сваями діаметром до 150 мм, а профіль “Сигма” – до 100 мм.
Модернізація технології шпунтового кріплення ґрунтів, з метою зменшення капітальних витрат будівництва, досягається за рахунок:
- зменшення витрати шпунтів вдвічі, порівняно з традиційною шпунтовою стіною, відбувається з підвищенням міцності та надійності споруди;
- зведення до мінімуму залучення мінеральних ресурсів та надмірної кількості транспорту для їх перевезення та подачі на будівельний майданчик (камені, бетон);
- збільшення швидкості монтажних робіт утричі порівняно з монтажем габіонів;
- прискореного введення в експлуатацію підпірної стіни майже вчетверо порівняно з монолітними роботами.
Максимальний позитивний ефект досягається при спорудженні підпірних стін під час прокладання автомобільних доріг у складних геологічних умовах, при облаштуванні берегів річок, каналів, для терасування рельєфу, а також при організації раціонального використання земель відведення при утилізації побутових відходів житлово-комунального сектора господарства.
Слід зазначити, що самодостатність зазначеної комбінованої технології перестав бути вершиною досягнень у модернізації. У деяких випадках, з метою підвищення корисного ефекту зміцнення укосів, доцільно поєднувати комбінований шпунт з монолітними роботами та/або з армуванням ґрунтів зворотного засипання. Армовані георешітками ґрунтові прошарки та геотекстильні фільтри можуть рівномірно розподілити навантаження на підпірну стіну та в окремих випадках знизити тиск ґрунтів на шпунтову стіну до 80 %. Для оцінки надійності роботи шпунтової конструкції виробника “Профекстру” фахівці компанії “Євроізол Geosynthetics”, спільно з виробником, застосовують спеціально розроблений програмний комплекс, який поєднує базові методи розрахунків стійкості пальових та шпунтових стін. Програмний комплекс атестований для використання у всіх країнах Євросоюзу. Зазначена технологія відноситься до категорії “50+” за терміном безаварійної експлуатації. На додаток до зменшення капітальних витрат на будівництво синтетична природа складу шпунтів дає можливість створення персоніфікованої кольорової та текстурної поверхні стіни за бажанням замовника. Накопичений з 1955 року досвід роботи з полімерами у складі заводу Wavin з кожною партією удосконалився фахівцями «Профекстру», а якість постійно контролюється атестованою лабораторією. Серед таких удосконалень – застосування додаткових шарів стабілізації до дії ультрафіолету та нафтопродуктів, що є слабким місцем для звичайних полімерних шпунтів. Універсальність технології гарантується за рахунок збереження функціональної здатності під час:
- прокладання труб комунікації крізь стіну;
- улаштування стіни в ґрунтах зі значним відсотком кам’янистих включень;
- зміни траєкторії стіни до 15°С без додаткових конструктивних елементів та на 90° C з додаванням спеціального елемента, що з’єднує.
Особливу увагу в контексті екологічного будівництва фахівці природоохоронних управлінь звертають на технологію «стіна в ґрунті», яка успішно реалізується з технологією «ProLock» з винаходом «Дельта». Останній є герметичний замок між окремими шпунтовими профілями і дозволяє зупиняти рух забруднених грунтових вод у місцях особливого екологічного контролю (наприклад, полігони відходів, нафтобази, небезпечні виробництва тощо).