Матеріали для ландшафту

Матеріали для ландшафту

Геосинтетичні матеріали, служать для ландшафтних цілей не один десяток років. Вони знайшли собі застосування у різних галузях будівництва, а також для облаштування ландшафту, агроцілей та меліорації. Здебільшого – це роботи, пов’язані із землею (geo – земля, у перекладі з лат.).

Таким чином, геосинтетики дозволяють вирішити цілу низку проблем, що виникають на ділянках – це проблеми, пов’язані з просіданням доріжок, ерозією грунтів, обвалення схилів і насипів, дренажних робіт, зелених покрівель, створення штучних водойм та багато іншого.

Найбільш популярними геосинтетиками, що використовуються в ландшафті, є неткані геотекстилі ( Typar®SF, Tipptex ® BS) , протиерозійні геомати ( Enkamat ® , Jutenon ® ) і всілякі геомембрани для водомів ( Geosvit ®  HDPE, Geosvit ®  LDPE, Xavan .

Геотекстилі за своїм виглядом являють собою полотно, яке може виготовлятися тканим, нетканим, термічним або іншим методом. Варіацій геотекстилів є безліч. Однак відразу хочемо загострити Вашу увагу, що вид геотекстилю та саму його марку необхідно вибирати, виходячи з конкретних умов роботи конструкції, в якій він служитиме. Не можна, наприклад, голкопробивний вид геотекстилів використовувати для тих цілей, в яких може бути використаний тільки термоскріплений геотекстиль, і навпаки.

Термически скрепленный (TyparSF) геотекстиль - фото 1      Вид под микроскопом - фото 1 Иглопробивной (TipptexBS) геотекстиль - фото 1

Термічно скріплений (TyparSF) та голкопробивний (TipptexBS) геотекстилі та їх вид під мікроскопом

У ландшафті геотекстилі  Typar ® SF  та  Tipptex ® BS  в основному використовуються для таких цілей як:  поділ  різнофракційних шарів та  армування  (коли потрібно відокремити шар родючого ґрунту від неродючого; або в конструкції доріжки відокремити шар піску від щебеню). У такому разі використання геотекстилю не дозволить частинкам суміжних шарів перемішатися, але в той же час забезпечить вільну протоку води через себе. Також геотекстиль перешкоджатиме вдавлюванню великих фракцій щебеню в м’якіший грунт, що сприяє збільшенню міцності основи будь-якої будівельної конструкції.

Геотекстиль для разделения и усиления основания - фото 1 Геотекстиль для разделения и усиления основания - фото 2 Геотекстиль для разделения и усиления основания - фото 3

Геотекстиль для поділу та посилення основи

Геотекстили при благоустройтсве участка - фото 1 Геотекстили при благоустройтсве участка - фото 2 Геотекстили при благоустройтсве участка - фото 3  

Геотекстили при благоустройтсве участка

Широко в ландшафтних роботах застосовуються геосинтетичні матеріали для обмеження росту коренів рослин або зонування території від різних рослин, а так само геосинтетики мають місце при мульчуванні грунту.

Геотекстиль для ограничения роста корней и мульчирования - фото 1 Геотекстиль для ограничения роста корней и мульчирования - фото 2

Геотекстиль для обмеження росту коренів та мульчування

Дренажні системи  – геотекстиль у дренажних системах служить незабивним фільтром, у який обертається дренажна труба або вся дренажна траншея. Такий фільтр забезпечує дренажній системі довге існування та набагато продовжує термін її служби. Дренажі з використанням дренажних фільтруючих геотекстилів (TyparSF) широко застосовуються як при благоустрій територій так і при спорудженні спортивних відкритих майданчиків.

Геотекстили в дренажных конструкциях - фото 1 Геотекстили в дренажных конструкциях - фото 2  Геотекстили в дренажных конструкциях - фото 3

Геотекстилі в дренажних конструкціях

Голкопробивні геотекстилі типу TipptexBS часто застосовують для захисту гідроізоляційної геомембрани (плівки). Геотекстиль використовується як бар’єр для захисту від механічних пошкоджень плівки для водойм або гідроізоляції зеленого даху. У таких випадках важливо використовувати м’який голкопробивний геотекстиль Tipptex ® BS, який буде слугувати м’якою підкладкою для гідроізоляції і захищати її від можливих проколів.

Защита геомембран геотетекстилем - фото 1 Защита геомембран геотетекстилем - фото 2 Защита геомембран геотетекстилем - фото 3

Захист геомембрани геотекстилем

При облаштуванні ландшафту часто застосовуються протиерозійні геоматеріали (геомати). Геосинтетики для протиерозійного захисту в основному являють собою спеціальні протиерозійні густоплетені геомати ( Enkamat ® , Jutenon ® ) або об’ємні георешітки (називаються ще геосотами). Утворені в матеріалі порожнечі призначені для заповнення інертними матеріалами (грунт, щебінь) та зупинення ерозійних процесів на поверхні схилів. Структура дозволяє цим матеріалам, покладеним на поверхню схилу або берега запобігати можливому розмиванню або вивітрюванню верхнього шару ґрунту, що зазвичай призводить до ерозії. Протиерозійні геомати як би служать штучним корінням, допомагаючи зеленому покриву та його корінній системі укоренитися на поверхні схилу.

 Противоэрозионная защита склонов в ландшафте - фото 1  Противоэрозионная защита склонов в ландшафте - фото 2  Противоэрозионная защита склонов в ландшафте - фото 3

Протиерозійний захист схилів у ландшафті

Єдине, що слід зазначити, що застосування протиерозійних матеріалів забезпечує лише поверхневий захист від вищезазначеної проблеми. Тому, за можливих обваленнях схилів, викликаних внутрішніми процесами, потрібно застосовувати серйозніші проектні рішення з допомогою комплексу можливих методів. Наприклад, це може бути пошарове армування шарів ґрунту тканими георешітками  Armatex ® G  або жорсткими одновісними георешітками  Tenax ® TT  (шари ґрунту, як би беруться в обойму з сітки, забезпечуючи схилу необхідну міцність).

Армирование склонов георешетками - фото 1 Армирование склонов георешетками - фото 2  

Армування схилів георешітками

Надалі поверхня такого схилу може бути покрита протиерозійним матеріалом і травою, щоб надати схилу природного вигляду .

Окрім внутрішнього армування та протиерозійного захисту схилів часто в ландшафті використовують габіонні сітчасті вироби  MGC Slovakia (габіони) , які зазвичай виготовлені у вигляді паралелепіпеда з металевої сітки. В основному для сітки використовується дріт 2,7 або 3,0 мм з цинковим покриттям, але бувають інші варіанти, як за товщиною, так і за видами покриття дроту (цинк, гальфан, ПВХ). Такі ящики наповнюються каменем і використовуються як альтернатива традиційним рішенням з бетону і служать для спорудження підпірних, укріплювальних і утримувальних споруд. У результаті зміцнювальна конструкція виходить естетичного природного образу, як окремий ландшафтний елемент.    

Габіони у ландшафті

Іншим видом габіонів є, так звані жорсткі, зварні габіони, які виготовляються з товстішого дроту, що дозволяє споруджувати з них більш високі та тонкі конструкції (часто їх використовують для створення огорож, лавок та інших декоративних елементів, засипаючи пошарово різного кольору каменем).

Зварні габіони

Окремою темою, якій у ландшафті присвячений цілий розділ є влаштування штучних водойм та резервуарів. Зазвичай водоймища створюються на ділянці в декоративних цілях, але часом потрібні водоймища, в яких можна розводити рибу, купатися або накопичувати воду для поливу. Для штучних водойм, а точніше їх гідроізоляції існують також свої геосинтетики – це геомембрани (плівки). Основне завдання геомембрани для водойм служити надійним шаром гідроізоляції, через який не йтиме вода (бо в основному водойми споруджують в грунті). Сьогодні на ринку представлено безліч геомембран з різної сировини – в основному це LDPE, HDPE, EPDM, PVC або інші композитні геомембрани типу  Xavan ®. Вони, своєю чергою, відрізняються набором необхідних у тому чи іншому вигляді конструкції характеристиками. Однак завжди необхідно звертати увагу як на якість самої геомембрани, так і можливість її надійного монтажу, так як від цього залежить термін експлуатації всього водоймища.

Штучні та декоративні водоймища

Ще одним видом ландшафтних конструкцій, що швидко набирають популярність у нашій країні, є створення експлуатованих та зелених покрівель. Це питання вимагає особливої ​​уваги, тому що при проектуванні такої конструкції треба врахувати багато нюансів, обов’язково прорахувати всі можливі навантаження, надійно захистити основні покрівельні шари та дати можливість зеленим насадженням успішно розвиватися. У таких конструкціях також використовуються спеціальні геокомпозити  Enkadrain ®  (об’єднання кількох геосинтетиків) – дренажні шипоподібні геомембрани  ІЗОЛІТ ®  у комплексі з термоскріпленим геотекстилем  Typar ® SF. Шипоподібна геомембрана є гідроізоляційною мембраною з конусоподібними виступами для забезпечення порожнини для відведення води.

Зеленые кровли - фото 1 Зеленые кровли - фото 2  Зеленые кровли - фото 3

Зелені покрівлі

Принцип роботи такого дренажу полягає в тому, що через термоскріплений геотестиль з верхнього шару фільтрується вода і відводиться вздовж у несжимаемой порожнини геомембрани шиповидної.

Використання в конструкції саме термоскріпленого геотекстилю, а не голкопробивного дозволяє дренажу служити довго, оскільки термоскріплений геотекстиль не замулюється (не забивається), а через оптимальне подовження не витягується під впливом навантаження і не забиває собою дренажну порожнину шиповидної геомембрани.

На сьогоднішній день існує безліч різновидів геосинтетичних матеріалів, які використовуються в ландшафті. Тому перед придбанням будь-якого матеріалу переконливо рекомендуємо Вам отримати кваліфіковану консультацію у профільних фахівців. Ми завжди раді відповісти на всі питання, що Вас цікавлять.

Дана георешітка ідеально підходить для армування зернистих шарів дорожнього одягу, що досягається шляхом заклинювання каміння в осередках георешітки. Дане армування підвищує модуль пружності на поверхні армованого шару. Отже, використовуючи георешітки, ми можемо зменшити (заощадити) товщину щебеневого шару.
Typar®SF – це тонкий, термічно скріплений, водопроникний нетканий геотекстиль, виготовлений із 100% поліпропіленових нескінченних волокон виробництва концерну DuPont Люксембург. Матеріал запроектований таким чином, що поєднує високий початковий модуль (пружність), оптимальне подовження (як правило 50%) та велику однорідність, що дає матеріалу надзвичайну працездатність, опірність пошкодженням та відмінні фільтраційні здібності.
Tipptex BS (Тіптекс БС) – нетканий голкопробивний геотекстиль, виготовлений зі 100% поліпропілену виробництва компанії Bonar Geosyntetics Kft. Крім механічного скріплення матеріал піддається наступному термічному скріпленню з двох сторін (Tipptex BS) або піддається додатковому зміцненню гарячим повітрям (Tipptex B) що надає матеріалу унікальних властивостей, що поєднують характеристики термічно і механічно скріплених геотекстилів.
Armatex®G (Арматекс Ж) – гнучка ткана георешітка, виготовлена ​​з високоміцних поліефірних (поліестерових PET) ниток з покриттям з полівінілхлориду (ПВХ). Георешітки Armatex®G відносяться до геосинтетичних матеріалів, які виконують армуючу (зміцнюючу) функцію. Вони сформовані системою взаємно перпендикулярних поздовжніх і поперечних полімерних елементів таким чином, щоб осередки залишалися розміром від 15 до 35 мм. Це дозволяє проникати частинкам незв'язного ґрунту або кам'яного матеріалу через отвори решітки з наступним заклинюванням. Для армуючого ефекту дуже важливо, щоб частинки матеріалу, що вище лежить, заклинювалися в осередках решітки.
Enkamat® – водопроникний об'ємний протиерозійний геомат виробництва компанії Bonar (Німеччина) виготовлений з поліамідних ниток, термічно скріплених між собою в місцях перетинів. Більше 90% обсягу матеріалу є відкритою поверхнею, що сприяє ефективному утримуванню дрібних частинок ґрунту та насіння рослин, створюючи тим самим тривале армування кореневої системи та постійний захист поверхонь від водної чи вітрової ерозії.
Jutenon® EC (Ютенон) – натуральна протиерозійна геосітка (геомат), виготовлена ​​з джутових або кокосових волокон, виробництва компанії JUTA, Чехія. Даний матеріал є одним з різновидів протиерозійних геоматів (геосіток). Він використовується для зміцнення кореневої системи схилів укосів та берегів при водній чи вітровій ерозії.

Застосовується в: Ландшафтне будівництво 

GeoSvit®HDPE – рулонний полімерний водонепроникний бар'єр, виготовлений із первинної сировини поліетилену високої щільності (HDPE) за екструзійною технологією. Геомембрани GeoSvit®HDPE відносяться до геосинтетичних матеріалів, які виконують ізолюючу (бар'єрну) функцію. Геомембрани виробляють різних марок із товщиною полотна від 0,5мм до 3,0мм, що дозволяє оптимізувати вибір під час створення конструкції системи гідроізоляції. Залежно від товщини полотна змінюється стійкість геомембрани до пробивання.
ІЗОЛІТ® - полімерна водонепроникна дренажна геомембрана, виробництва компанії Interplast (Німеччина), виготовлена ​​з первинної високоякісної сировини (гранулат) – поліетилену високої щільності (HDPE). Матеріал є рулонною геомембраною з систематично розташованими виступами у вигляді усіченого конуса діаметром 18 мм і висотою 8мм.

Застосовується в: Ландшафтне будівництво 

Xavan® (Ксаван) – спеціальна геомембрана для створення штучних водойм, яка виготовлена ​​унікальним способом виробництва концерну Du Pont, Люксембург. Відмінною особливістю мембрани Xavan® є те, що вона складається з трьох шарів: внутрішній шар із термічно скріпленого поліпропілену, подібного до матеріалу TYPAR® SF, покритий з обох боків термопластичним олефіном.

Застосовується в: Ландшафтне будівництво 

Enkadrain® (дренажний геокомпозит Енкадрейн) – водопроникний дренажний мат, виробництва компанії Bonar (Німеччина), який складається з дренажуючого ядра, розміщеного між двома нетканими термоскріпленими або голкопробивними фільтрами. Дренуючий шар складається з міцних кручених поліамідних ниток, сплавлених між собою в місцях перетину. Завдяки своїй конструкції Enkadrain® має високу дренуючу здатність при значних навантаженнях.

Застосовується в: Ландшафтне будівництво 

ГАБІОНИ МGC® - Габіонні сітчасті вироби (ГСІ) виробництва компанії MGС®Slovakia (Словаччина) - це коробчасті габіони (ящики), габіонові матраци та циліндричні габіони (метелик) з металевої сітки подвійного кручення. Для виробництва габіонів МGC® застосовується сталевий дріт діаметром 2,7 мм або 3,0 мм із щільним цинковим покриттям 260-290 г/м2 або покриттям Galfan, а також може мати додаткове покриття з ПВХ, що надає виробу великого захисту від освіти. іржі.
Продукція для саду Green Vista® - спеціальний товарний ряд, створений для вирішення різних питань на ділянці виробництва концерну Du Pont, Люксембург. В асортименті продукції Green Vista® є такі матеріали, як; кореневий бар'єр для обмеження їх зростання, бодюр для розмежування різних зон на ділянці, корзини для компосту, всілякі ємності для рослин, мати накопичувачі вологи, геотекстилі для обмеження росту бур'янів та ін.

Застосовується в: Ландшафтне будівництво 

Задайте питання нашим експертам!