Технологія укладання протиерозійних геоматів Enkamat

Технологія вкладання протиерозійних геоматів Enkamat

Технологія укладання протиерозійних геоматів Enkamat

Зберігання та транспортування:

Рулони матеріалу необхідно зберігати на сухій та рівній поверхні. Залежно від ширини матеріалу (1,0 м, 1,95м, 2,9 м, 3,85 м) рулони можуть складатися як вертикально, так і горизонтально, оскільки діаметр кожного рулону становить близько 1,2 м. Рулони протиерозійного геомату Enkamat можуть зберігатися на відкритих поверхнях без додаткового накриття. Матеріал потрібно берегти від вогню. Залежно від ширини рулонів, навантаження та розвантаження може здійснюватися вручну або за допомогою траверсів. Для рулонів шириною 1 м найчастіше використовують ручне розвантаження (вага одного рулону складає всього 32 кг), а для рулонів шириною понад 1 м необхідно передбачити використання траверсів.

Підготовка поверхні під вкладання геомату.

Підготовка поверхні під укладання геомату - фото 1Поверхня, на яку планується вкладання геомату Enkamat®, повинна бути спланована, а також очищена від будівельного сміття, каміння та інших матеріалів, які можуть перешкоджати щільному приляганню геомату до поверхні.

При влаштуванні протиерозійного захисту на вже існуючих укосах їх необхідно попередньо очистити від старої рослинності, бур’янів, чагарників і їх коріння.

Для анкерування геомату Enkamat® на верхній та нижній частинах укосу на відстані 0,3 м (від краю схилу) влаштовуються анкерні траншеї глибиною 0,2…0,3 м.

Якщо поверхня укосу складається з неродючого грунту (глина, пісок) необхідно попередньо нанести шар рослинного грунту товщиною 15…20 см з наступним ущільненням цього шару ручними трамбовками або ручними котками.

Товщина рослинного ґрунту над геоматом після його заповнення становитиме всього 5…7 см. Тому (як над так і під геоматом) необхідно визначати товщину родючого ґрунту на укосі в залежності від рослинності, яку планується висаджувати.

Вкладання протиерозійних геоматів.

Вкладання полотен геомату на укосах можливе як у поздовжньому, так і поперечному напрямках.

Поздовжня та поперечні схеми укладання геоматів Enkamat - фото 1

Поздовжня та поперечні схеми вкладання геоматів Enkamat

Торці полотен геомату Enkamat® вкладають у верхню і нижню анкерні траншеї та фіксують металевими нагелями з кроком 1,0…1,5 м.

Конструкція металевого нагелю - фото 1

Конструкція металевого нагелю

Заповнення геомату рослинним ґрунтом - фото 1Після закріплення нагелями виконують засипку анкерних траншей ґрунтом з подальшим його ущільненням.

Якщо перед укосом є велика площа з похилом у бік цього укосу, то перед верхньою анкерною траншеєю доцільно влаштувати невеликий кавальєр у вигляді кам’яного накиду який буде зменшувати швидкість поверхневого стоку води, що буде стікати вниз по укосу.

Величина напусків по ширині полотна повинна становити не більше 5…10 см, а, по довжині 15 см. Фіксування напусків полотен геомату Enkamat® виконується з кроком 1,0…1,5 м, у складних умовах і при складній геометрії укосу крок кріплення нагелями може бути зменшений. Для якісної роботи протиерозійного геомату на укосі необхідно забезпечити його щільне прилягання до поверхні.

Заповнення геомату рослинним ґрунтом - фото 2

Напуски полотен влаштовують таким чином, щоб полотно яке знаходиться вище по укосу, перекривало полотно яке знаходиться нижче, для запобігання його підмиву водою, яка стікає по укосу.

Для щільного прилягання матеріалу до поверхні укосу можливе його додаткове кріплення металевими нагелями з площею витрати – один нагель на кожні 2…3 м2 матеріалу. Додаткове кріплення по площі геомату Enkamat® є обов’язковим при використанні матеріалів завширшки понад 1,0 м, оскільки кріплення лише по стиках широких полотен матеріалу буде недостатньо.

Заповнення геомату рослинним грунтом.

Перед засипкою геомату рослинним ґрунтом необхідно виконати часткове висівання насіння багаторічних трав. Засів трав виконують поверх порожнього геомата з розрахунку 50…60 гр/м2. Безпосередньо на тільки що влаштований геомат висівають 2/3 від обсягу насіння, а залишок (1/3) вже після перекриття геомату рослинним грунтом.

Заповнення геомату рослинним ґрунтом - фото 3У разі захисту частин укосів, що знаходяться біля поверхні води, біля її кромки (берегової лінії) необхідно висаджувати вологостійкі рослини з розвиненою кореневою системою. Такі рослини можуть висаджуватися на укіс ще перед вкладанням геомату.

Поверх геомата насипається рослинний грунт з розрахунком, що після його ущільнення і заповнення товщини геомату (10 або 18 мм), над його поверхнею залишався рослинний грунт товщиною 6…8 см. Значне збільшення товщини рослинного ґрунту над протиерозійним геоматом може вплинути на якість його проектних функцій, а також це може викликати труднощі для проростання насіння, яке було висіяне під геомат.

Розподіляти по поверхні рослинний ґрунт зручніше зверху донизу. На укосах, які піддаються впливу швидкої течії поверхневих вод, пустоти геомату можуть заповнюватися кам’яним відсівом фракції 2…6 мм із розрахунку 15 кг/м2.

Для кращого заповнення геомату рослинним ґрунтом та його закріплення на поверхні укосу необхідно виконати його ущільнення за допомогою ручних трамбовок або ручного гладковальцевого котка. На укосах значної висоти ущільнення виконують з верхньої частини укосу, при цьому ручний коток можна переміщати зверху вниз по укосу за допомогою мотузки або звичайної ручної лебідки.

Заповнення геомату рослинним ґрунтом - фото 4

Чагарники та низькорослі дерева на укосах висаджують вже після вкладання геомату, для чого на його поверхні робляться хрестоподібні розрізи на місцях, куди висаджуються рослини з розвиненою кореневою системою.

При озелененні укосів у посушливий період року, для запобігання пересихання ґрунту та насіння, необхідно передбачити штучний полив. Полив можна виконувати за допомогою машини, але в безнапірному режимі для виключення змивання рослинного ґрунту.

 

Enkamat® – об'ємний водопроникний протиерозійний геомат, виробництва компанії Bonar (Німеччина) виготовлений з поліамідних ниток, термічно скріплених між собою в місцях перетинів. Більше 90% обсягу матеріалу створено для відкритої поверхні, що сприяє ефективному утримуванню дрібних частинок ґрунту та насіння рослин, створюючи тим самим тривале армування кореневої системи та постійний захист поверхонь від водної чи вітрової ерозії.
Задайте питання нашим експертам!