Технологія укладання протиерозійних геоматів Enkamat

Технологія укладання протиерозійних геоматів Enkamat

Технологія укладання протиерозійних геоматів Enkamat

Зберігання та транспортування:

Рулони матеріалу необхідно зберігати на сухій та рівній поверхні. Залежно від ширини матеріалу (1,0м, 1,95м, 2,9м, 3,85м) рулони можуть складуватися як вертикально, так і горизонтально, оскільки діаметр кожного рулону становить близько 1,2м. Рулони протиерозійного  геомату  Enkamat можуть  зберігатися на відкритих поверхнях без додаткового накриття. Матеріал потрібно берегти від вогню. Залежно від ширинок рулонів навантаження-розвантаження може здійснюватися вручну або за допомогою траверси. Для рулонів шириною 1м найчастіше використовують ручне розвантаження (вага одного рулону складає всього 32кг), а для рулонів шириною понад 1м необхідно передбачити використання траверси.

Підготовка поверхні під укладання геомату.

Підготовка поверхні під укладання геомату - фото 1Поверхня на яку планується укладання геомату Enkamat®  повинна бути  спланована, а також очищена від будівельного сміття, каменів та інших матеріалів, які можуть перешкоджати щільному приляганню геомату до поверхні.

При влаштуванні протиерозійного захисту на вже існуючих укосах їх необхідно попередньо очистити від старої рослинності, бур’янів, чагарників і їх коріння.

Для анкерування геомату  Enkamat ®  у верхній та нижній частинах укосу на відстані 0,3м у верхівці та внизу укосу влаштовується анкерна траншея глибиною 0,2…0,3м.

Якщо поверхня укосу складається з неродючого грунту (глина, пісок) необхідно попередньо нанести шар рослинного грунту товщиною 15…20см з наступним ущільненням цього шару ручними трамбовками або ручними котками.

Товщина рослинного ґрунту над геоматом після його заповнення становитиме всього 5…7см тому загальну товщину родючого ґрунту на укосі (як над так і під геоматом) необхідно визначати в залежності від рослинності, яку планується висаджувати.

Укладання протиерозійних геоматів.

Укладання полотен геомату на укосах можливе як у поздовжньому так і поперечному напрямках.

Поздовжня та поперечні схеми укладання геоматів Enkamat - фото 1

Поздовжня та поперечні схеми укладання геоматів Enkamat

Торці полотен геомату  Enkamat ®  укладають у верхню та нижню анкерні траншеї та фіксують металевими нагелями з кроком 1,0…1,5м.

Конструкція металевого нагелю - фото 1

Конструкція металевого нагелю

Заповнення геомату рослинним ґрунтом - фото 1Після закріплення нагелями виконують засипання анкерних траншей ґрунтом з подальшим ущільненням.

Якщо перед укосом, що захищається, є велика площа з ухилом у бік цього укосу, то перед верхньою анкерною траншеєю доцільно влаштувати невеликий кавальєр у вигляді кам’яного начерку яка буде зменшувати швидкість поверхневого потоку води, яка буде стікати вниз по укосу.

Величина нахлестов по ширині полотна повинна становити трохи більше 5…10см, а, по довжині 15см. Фіксування нахлестов повтен геомату  Enkamat ®  виконується з кроком 1,0…1,5м, у складних умовах і при складній геометрії укосу крок кріплення нагелями може бути зменшений. Для якісної роботи протиерозійного геомата на укосі необхідно забезпечити його щільне прилягання до поверхні.

Заповнення геомату рослинним ґрунтом - фото 2Нахлести полотен влаштовують таким чином, щоб полотно, яке знаходиться вище по укосу, перекривало полотно, яке знаходиться нижче, для запобігання його підмиву водою, яка стікає по укосу.

Для щільного прилягання матеріалу до поверхні укосу можливе його додаткове кріплення металевими нагелями площею з витрати один нагель на кожні 2…3м 2  матеріалу. Додаткове кріплення за площею геомату  Enkamat ®  є обов’язковим при використанні матеріалів завширшки понад 1,0м, оскільки кріплення лише по стиках широких полотен матеріалу буде недостатньо.

Заповнення геомату рослинним грунтом.

Перед закриттям геомату рослинним ґрунтом необхідно виконати часткове висівання насіння багаторічних трав. Засів трав виконують поверх порожнього геомата з розрахунку 50…60 гр./ м2 . Безпосередньо тільки укладений геомат висівають 2/3 від обсягу насіння, а залишок (1/3) вже після перекриття геомату рослинним грунтом.

Заповнення геомату рослинним ґрунтом - фото 3У разі захисту частин укосів, що знаходяться біля поверхні води, біля її урізу необхідно висаджувати вологолюбні рослини з розвиненою корінною системою. Такі рослини можуть висаджуватися на укіс ще перед укладанням геомату.

Поверх геомата засипається рослинний грунт з таким розрахунком, що після його ущільнення і заповнення самої товщини геомату (10 або 18 мм) над його поверхнею залишався рослинний грунт товщиною 6 … 8см. Значне збільшення товщини рослинного ґрунту над протиерозійним геоматом може вплинути на якість його роботи, а також це може викликати труднощі для проростання насіння, яке було висіяне під геомат.

Розподіляти по поверхні рослинний ґрунт зручніше зверху донизу. На укосах, які піддаються дії швидкого перебігу поверхневих вод, порожнечі геомату можуть заповнюватися кам’яним відсіванням фракції 2…6мм із розрахунку 15кг/м 2 .

Для кращого заповнення геомату рослинним ґрунтом та його закріплення на поверхні укосу необхідно виконати його ущільнення за допомогою ручних трамбівок або ручної гладковальцевої ковзанки.  Заповнення геомату рослинним ґрунтом - фото 4На укосах значної висоти, прикочування виконують з верхньої частини укосу, при цьому ручний каток можна переміщати зверху вниз по укосу за допомогою мотузки або звичайної ручної лебідки.

Чагарники та низькорослі дерева на укосах висаджують вже після укладання геомату, для чого на його поверхні робляться хрестоподібні розрізи, куди висаджуються рослини з розвиненою кореневою системою.

При озелененні укосів у посушливий період року, для запобігання пересиханню ґрунту та насіння, необхідно передбачити штучний полив. Полив можна виконувати за допомогою поливомийної машини, але в безнапірному режимі для виключення змивання рослинного ґрунту.

Enkamat® – водопроникний об'ємний протиерозійний геомат виробництва компанії Bonar (Німеччина) виготовлений з поліамідних ниток, термічно скріплених між собою в місцях перетинів. Більше 90% обсягу матеріалу є відкритою поверхнею, що сприяє ефективному утримуванню дрібних частинок ґрунту та насіння рослин, створюючи тим самим тривале армування кореневої системи та постійний захист поверхонь від водної чи вітрової ерозії.