Геомати (протиерозійні геомати) – тривимірні водопроникні структури з полімерних або натуральних волокон, з’єднаних між собою механічним, термічним, хімічним або іншими способами. Геомати застосовуються для закріплення родючого шару, кореневої системи трав і малогабаритних рослин на поверхні, що захищається.
В основному геомати служать для запобігання водній та вітровій ерозії на всіляких схилах та укосах. Під ерозією ґрунту розуміють руйнування верхнього шару ґрунтового покриву шляхом його розмиву чи вивітрювання.
Ерозія на поверхні укосів
Протиерозійні матеріали (геомати) можуть бути кількох різновидів:
Найбільш часто використовувані синтетичні тривимірні матеріали (геомати), виробляються із синтетичних волокон, сировиною для яких служить переважно поліпропілен або поліамід. Геомати з поліаміду, типу Enkamat ® , за рахунок сировини мають кращі експлуатаційні характеристики і, відповідно, великий термін служби.
Зустрічаються також композитні синтетичні протиерозійні мати, які крім самого геомата поєднуються в заводських умовах з армуючими (підсилюючими) шарами – георешітки, металеві сітки, ткані геотекстилі. Композитні (армовані) протиерозійні гемати використовуються в більш складних геологічних умовах (відкоси, що підтоплюються, дуже круті укоси, береги річок і.т.п).
Різновиди синтетичних протиерозійних геоматів
Натуральні протиерозійні гемати виготовляються з кокосових або джутових волокон ( Jutenon ® EC ), які з часом (близько 2-х років) повністю розкладаються на поверхні схилу.
До натуральних протиерозійних геоматів відносяться і біомати, які являють собою багатошарову основу, що повністю біологічно розкладається, між шарами якої укладена рекультиваційна суміш, що включає насіння багаторічних рослин, поживні речовини і вологоутримуючі компоненти (у вигляді синтетичних полімерів), які покращують здатність ґрунту до утримувань.
Натуральні геомати та біомат
Синтетичні протиерозійні геомати (типу Enkamat ® ) – це матеріали з підвищеною гнучкістю та легкою вагою, що мають тривимірну структуру із синтетичних волокон (ниток), що безладно пов’язані між собою. Такі матеріали ефективно борються з ерозією ґрунту, стійкі до негативних впливів навколишнього середовища, надійно закріплюють дрібні частинки ґрунту, що покращує умови при посадці та зростанні рослинного покриву. Корінна система рослин вільно проникає у структуру геомату, зміцнюючи ґрунтовий шар. Тривимірна структура оберігає верхній шар землі і закріплює коріння рослин, утворюючи рослинний килим, що має дуже велику опірність до дощових потоків та ерозії грунту.
Застосування протиерозійних геоматів
Геомат при зміцненні укосів є природним захистом від розмиву та вивітрювання ґрунту під впливом природних факторів, що призводить до руйнування ґрунту, деформації рельєфу та загрози функціональності інженерних мереж та різних споруд. Щоб уникнути подібних негативних наслідків, необхідно проводити зміцнення ґрунту із захистом від ерозії заздалегідь або на ранніх стадіях руйнівного процесу. Одним із найпростіших способів протиерозійного захисту ґрунтів є висаджування рослинного шару, проте цей метод не завжди ефективний. У цьому випадку зупинити небажаний процес руйнування ґрунту допомагають більш досконалі та функціональні методи з використанням протиерозійних геоматів.
Укладання та результат від використання протиерозійних геоматів
Застосовувані довгий час старі класичні методи зарекомендували себе як дорогі і низькоефективні (велика вага, низькі естетичні властивості, дорожнеча матеріалів та ін.). Останнім часом все частіше використовується і добре зарекомендував себе інший метод протиерозійного захисту, який поєднує як низьку вартість, так і екологічність. Це посилення та зміцнення схилів берегів за допомогою легких та міцних геоматів.