Геокомпозити – геосинтетичні матеріали які є об’єднання між собою різних різновидів геосинтеїчних матеріалів. При цьому створюється окремий матеріал, який поєднує в собі властивості та характеристики геоматеріалів, з яких він складається.
Зустрічаються такі різновиди об’єднання геосинтетичних матеріалів геокомпозити: георешітка-геотекстиль, геотекстиль-профільована (шиповидна) геомембрана, геотекстиль-жорстке ядро-геотекстиль.
Різновиди геокомпозитів
Георешітка-геотекстиль – такий матеріал може виконувати як армуючу функцію, так і розклеювати різнофракційні матеріали та виконувати функції, що фільтрують. При цьому можуть використовуватися як жорсткі екструдовані так і ткані георешітки. Іноді геотекстиль у такому об’єднанні може просто сприяти легкому укладання георешітки, що дуже часто застосовується до композитів для армування асфальтобетонних шарів.
Геотекстиль-профільована (шипоподібна) геомембрана (Ізоліт ® Гео) – геотекстиль в таких композитах виступає як фільтр, а геомембрана виступає як гідроізоляційний шар і забезпечує простір для вільного протікання води або газу в площині геокомпозиту. Такі матеріали застосовуються в конструкціях вертикальних та горизонтальних дренажів, а також у системах газовідведення при рекультивації полігонів поховання відходів.
Вертикальний пристінний дренаж із дренажними геокопозитами
Геотекстиль-жорстке ядро-геотекстиль (Enkadrain ® ) – такі різновиди геокомпозитів також застосовуються в дренажних системах для вертикальних і горизонтальних дренажів усіляких будівель та споруд без забезпечення гідроізоляційних властивостей. Такі матеріали найчастіше укладаються поверх гідроізоляційного шару та крім забезпечення дренажу виконують захисну функцію основної гідроізоляції від механічних пошкоджень. У таких геокомпозитах як жорстке ядро можуть використовуватися як жорсткі екструдовані двох і трьох спрямовані сітки, а так само гнучкі поліамідні серцевини V-подібного профілю.
Найбільш часто застосовуваними є дренажні геокомпозитні матеріали які застосовуються в різних сферах будівництва.
Застосування геокомпозитів
Основні галузі застосування дренажних геокомпозитів:
- вертикальні (пристінні) дренажі будівель та споруд;
- горизонтальні (пластові) дренажі будівель та споруд;
- дренажі зелених та експлуатованих покрівель;
- вертикальні прикрімні дренажі автомобільних доріг;
- застінні дренажі підпірних стін;
- дренажі під час будівництва полігонів поховання відходів;
- газові дренажі під час рекультивації та закриття полігонів відходів.
- вертикальні гнити дрена для прискорення консолідації перезволожених ґрунтів основи.
Застосування дренажних геокомпозитів
Переваги використання геокомпозитних матеріалів:
- скорочення товщин дренуючих шарів з мінеральних матеріалів за рахунок прискорення відведення води;
- підвищення міцності дорожньої конструкції за рахунок зниження вологості ґрунтів земляного полотна, покращенням умов роботи незв’язних та зв’язкових ґрунтів під дією динамічних навантажень;
- прискорення часу консолідації ґрунтів основи;
- забезпечення захисту шарів, що лежать під геодренажем, з мінеральних матеріалів від замулювання в процесі експлуатації за рахунок виконання функцій фільтра;
- Незначна деформація матеріалу. Великі навантаження, що виникають через тиск грунту або робіт при ущільненні, трохи зменшують водопропускну здатність дренажних геокомпозитів.
- Економія коштів. Дренажні геокомпозити при досить невеликій товщині мають таку ж водопропускну здатність, що і дренажний щебінь, через що значно зменшуються витрати по виїмці ґрунту та укладання щебеню.
- Невелика вага, що забезпечує високу швидкість монтажу.