При будівництві об’єктів природоохоронного та гідротехнічного призначення інженерам часто ставлять завдання захистити споруди від попадання рідин та газів. Для вирішення подібних завдань необхідне влаштування систем ізоляції. У ряді випадків, такі системи звуться протифільтраційними екранами. Сучасні технології дозволяють мінімізувати витрати та звести до мінімуму кількість матеріалів та робіт. Серед сучасних матеріалів особливе місце займає геосинтетика (бентонітові мати, плівкові геомембрани, напилювані матеріали, та ін.).
У деяких випадках, застосовуючи плівкові та напилювані матеріали, на межі контакту ізоляції з ґрунтами, проектом передбачається захисний шар. Цей шар повинен прийняти на себе всі механічні навантаження, що виникають у системі гідроізоляції як при монтажу, так і в процесі експлуатації об’єкта. З цією метою найбільш доцільно застосувати нетканий зміцнений геотекстиль типу Tipptex.
Захисний прошарок з геотекстилю TippTex
Головні завдання захисного шару в системі гідроізоляції згідно з ДСТУ EN 13255:2017, ДСТУ EN 13257:2017, ДСТУ 13719:2005:
- Рівномірний розподіл механічних навантажень від ґрунтів у поздовжньому та поперечному напрямках полотна геотекстилю – ізотропність;
- Високе значення показника опору до продавлювання (пробивання) та розриву;
- Стійкість до ультрафіолету та хімічних сполук (ґрунтів, відходів, газів тощо)
Оптимальний вибір марки геотекстилю з метою влаштування захисного шару в системах гідроізоляції здійснюється шляхом виконання розрахунку максимальних величин механічних навантажень від ґрунтів та будівельної техніки, а також з урахуванням величини розподіленого навантаження від шарів, що знаходяться вище (води, відходів, ґрунтів).;
Захист геомембрани геотекстилем Tipptex при будівництві водойм
Геотекстиль зміцненого типу TippTex сформований шляхом двоетапного скріплення: голкопробивним методом із наступним зміцненням (термофіксацією). На другому етапі волокна геотекстилю скріплюються між собою в точках контакту. Завдяки такому методу виробництва досягається значне збільшення міцності, а додаткові стабілізатори забезпечують стійкість геотекстилю TippTex до ультрафіолету сонця. Для забезпечення терміну служби до 100 років, для виробництва TippTex використовується тільки чиста первинна сировина.
Особлива увага приділяється вибору типу захисного матеріалу при проектуванні конструкцій, що знаходяться в контакті з водою або іншими рідинами, оскільки сам голкопробивний метод скріплення не забезпечує надійну фіксацію волокон між собою. При замочуванні голкопробивних геотекстилів відбувається ковзання волокон між собою під навантаженнями, при цьому початкова міцність (визначена в сухому стані) знижується в кілька разів.
Геотекстиль TippTex застосовується для захисту гідроізоляції при будівництві таких об’єктів:
- Хвостосховища, шламонакопичувачі, золовідвали;
- Полігони твердих побутових відходів та очисні споруди;
- Водосховища, резервуари, канали та інші гідротехнічні споруди.